Utdanning

Moe får delte skussmål

Språkfolket lovpriser avgåtte Ola Borten Moes politikk. I akademia er de mer reserverte.

Omstridt mann: I løpet av sin ministerperiode har Ola Borten Moe (Sp) blant annet blitt kritisert for å bremse internasjonaliseringen av akademia. FOTO: Christopher OlssønOmstridt mann: I løpet av sin ministerperiode har Ola Borten Moe (Sp) blant annet blitt kritisert for å bremse internasjonaliseringen av akademia. FOTO: Christopher Olssøn

Da Ola Borten Moe (Sp) måtte gå av som forskning forsknings- og høyere utdanningsminister forrige uke, etter å ha kjøpt aksjer i våpenselskap og brutt regjeringens habilitetsregler, ble det enden på en ministerperiode som har rørt liv i mange diskusjoner i norsk akademia.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunstig intelligens

En bølge av KI-genererte anmel­delser og omtaler over­svøm­mer internett. Svensk kritiker advarer mot den nye «tittel­in­du­strien».

Ny norsk sangbok

Odd Nordstoga ser bakover i tradi­sjonen mens han skriver nye kapitler i folke­mu­sikken, mener Ragnhild Brochmann.

Medier

Flere medier jakter på varme­re­korder i sommer. Eivind Trædal ønsker flere saker om alvoret bak sommer­varmen.