IntervjuVenstresidas kanon

Tid for selvkritikk

Skal vi tro kunstner Hanan Benammar, kan poesien til Édouard Glissant skape rom for tvil i den skråsikre venstresida.

Flere nivåer: På kunstner Hanan Benammars nominasjonsliste finner vi blant annet den engelske filosofen Mark Fishers «Capitalist Realism: Is There No Alternative?». – Jeg setter pris på bøker som går fra det personlige til det strukturelle og tilbake, sier hun. Foto: Hanne Marie Lenth SolbøFlere nivåer: På kunstner Hanan Benammars nominasjonsliste finner vi blant annet den engelske filosofen Mark Fishers «Capitalist Realism: Is There No Alternative?». – Jeg setter pris på bøker som går fra det personlige til det strukturelle og tilbake, sier hun. Foto: Hanne Marie Lenth Solbø

En kokvarm sommerdag i fjor avla kunstner Hanan Benammar Karl Marx-monumentet i den tyske byen Chemnitz en visitt. Det bød på et intenst møte med den sju meter høye bronseskulpturen.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

På tampen

Kva er verst for NRKs truverd: å krevja ute­sten­ging av Israel eller å lata som at Eurovision eksisterer i «drøm og fantasier»?

Historie

Nesten alle filmene om okku­pa­sjonstida har kommet de siste 25 årene.

Historie

Arne sang «Ja, vi elsker» for første gang. Bjarne ventet på at faren skulle komme hjem. I dag er det 80 år siden freden kom til Norge.