Forsoning

Krever at feil rettes opp

Magne Salo (75) vokste opp i skyggen av myndighetenes fornorskings­politikk. Nå håper han at dagens unge får andre muligheter enn ham selv.

Hjemme: Det røde gjenreisningshuset i Manndalen har alltid vært hjemme for Magne Salo. Hver sommer reiser han nordover fra sitt nåværende hjem i Lier utenfor Drammen. Hjemme: Det røde gjenreisningshuset i Manndalen har alltid vært hjemme for Magne Salo. Hver sommer reiser han nordover fra sitt nåværende hjem i Lier utenfor Drammen.

Magne Salo (75) er tilbake på gamle trakter. Han er født og oppvokst i Manndalen, på nordsamisk Olmmáivággi, i Troms, men har det meste av livet bodd i Lier utenfor Oslo. Å ha finsk far og mor med samiske røtter var ikke enkelt mens hard fornorsking pågikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Svalbard

Tidligere har isbjørnen på Svalbard holdt seg unna reinen, men med mindre is må den leite etter mat på annet vis.

Én gang har Fridtjof Klareng Dale aksjonert mot norsk olje­lei­ting. Prisen ble fotlenke og 1,2 millioner kroner.

Rødt

Rødt Oslo har valgt Siavash Mobasheri og Jorunn Folkvord som sine topp­­kandidater. Utfordrer Maren Njøs Kurdøl er ute av kampen.