Forsvar

Jobber for ny Nato-kommando

Planleggingen av en ny Nato-sammensetning i nord er i gang. Forsvarssjef Eirik Kristoffersen vil ha styringspunkt i Bodø.

Nato-nord: Forsvarssjef Eirik Kristoffersen ønsker en fremskutt Nato-kommando i nord, og spiller inn Bodø som et aktuelt sted. Foto: Ole Magnus RappNato-nord: Forsvarssjef Eirik Kristoffersen ønsker en fremskutt Nato-kommando i nord, og spiller inn Bodø som et aktuelt sted. Foto: Ole Magnus Rapp

Mandag ga tyrkias president Recep Tayyip Erdogan Sverige grønt lys for at landet kan bli medlem av Nato. Det overrasket ikke forsvarssjef Eirik Kristoffersen. Han sier at svenskene allerede har deltatt på flere planleggingsmøter om Natos framtid i nord.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kriminalomsorg

Norske fengsler må spare 83 millioner kroner. Det betyr at fengsels­be­tjenter flere steder må byttes ut med kameraer.

Barnevern

NHO-medlemmet Bevisstung hadde tre ansatte med anmerk­ninger på politi­attesten på jobb i barne­verns­in­sti­tu­sjon. NHO Geneo ber barne­ministeren likevel ha tillit til kommer­si­elle aktører.

Politikk

SV-topp vurderer å trekke seg på grunn av hets: – Hjerte­skjæ­rende