Næringsliv

Kan bli milliard­næring

Seniorforsker Sten Siikavuopio mener pukkellaks er en stor ressurs, og at fisken om få år kan bli en milliardnæring.

Fornøyd: Berit Buljo i Langfjordbotn i Alta har fisket mange pukkellaks hittil i år, og sier dette er den beste mat hun kan få, både kokt, stekt og røkt. Fornøyd: Berit Buljo i Langfjordbotn i Alta har fisket mange pukkellaks hittil i år, og sier dette er den beste mat hun kan få, både kokt, stekt og røkt.

Fjordene i Finnmark er i ferd med å fylles med pukkellaks, som om få dager skal opp i elvene for å gyte. I mange elver er det satt opp stengsler som skal stoppe den uønskede inntrengeren.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Svalbard

Tidligere har isbjørnen på Svalbard holdt seg unna reinen, men med mindre is må den leite etter mat på annet vis.

Én gang har Fridtjof Klareng Dale aksjonert mot norsk olje­lei­ting. Prisen ble fotlenke og 1,2 millioner kroner.

Rødt

Rødt Oslo har valgt Siavash Mobasheri og Jorunn Folkvord som sine topp­­kandidater. Utfordrer Maren Njøs Kurdøl er ute av kampen.