Teknologi

Mener staten bør bruke kunstig intelligens

Bør kunstig intelligens brukes av Nav og andre offentlige aktører? Jo før, jo bedre, svarer Norges digitaliseringsdirektør.

Er teknologioptimist: Frode Danielsen i Digitaliseringsdirektoratet tror kunstig intelligens kan gi store gevinster i det offentlige. Foto: Are Kvistad/DigdirEr teknologioptimist: Frode Danielsen i Digitaliseringsdirektoratet tror kunstig intelligens kan gi store gevinster i det offentlige. Foto: Are Kvistad/Digdir

Kunstig intelligens har blitt en het potet internasjonalt. Med tekstgeneratoren ChatGPT og nye verktøy for generering av bilde og lyd har teknologien skapt debatter og utfordringer innenfor en rekke områder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Grunn­plan­s­nett­verket Pensjon for alle er ikke imponert over LO­­­ledelsens pensjons­for­slag. De mener unge kan få en dårligere ordning.

Barnevern

Staten ble varslet. To barn bor fortsatt på insti­tusjon med krim-kopling.

Arbeidsliv

LO-toppene vil endre AFP-ordningen, som sikrer solid tilleggs­pensjon for mange arbeidere. Men først må de overbevise egne medlemmer, og så NHO.