Debatt

Mer faglighet fra natur­be­ve­gelsen, takk

FRYKT OG AVSKY: Norske naturorganisasjoner burde vite bedre enn å spille på folks frykt for sprøytemidler og miljøkatastrofer, skriver flertallet i utvalget. Her en GMO-protest i Paris tidligere i år. Foto: GEOFFROY VAN DER HASSELT, NTB/AFPFRYKT OG AVSKY: Norske naturorganisasjoner burde vite bedre enn å spille på folks frykt for sprøytemidler og miljøkatastrofer, skriver flertallet i utvalget. Her en GMO-protest i Paris tidligere i år. Foto: GEOFFROY VAN DER HASSELT, NTB/AFP

Kun timer etter at Genteknologiutvalgets drøyt 500-siders NOU var publisert, var Naturvernforbundets leder Truls Gulowsen og andre fra naturbevegelsen på trykk med skarp kritikk av våre forslag til oppmykning av genteknologiregelverket. Ikke bare undres vi over at de hadde rukket å ta stilling til så kompleks faglig materie og omfattende anbefalinger så raskt, vi er også skuffet over mangel på faglig presisjon og nyanser i kommunikasjonen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Transport

Fiskaas avsporing

Stortingsrepresentant Ingrid Fiskaa skriver rørende om jernbanen i Klassekampen fredag 16. januar. Som togpendler kan jeg være enig med min stortingskollega i en ting: Det er for mye trøbbel med jernbanen. Men det er ikke selskapene sin skyld, det er statens skyld. Fiskaa kommer med en rekke påstander om Høyres jernbanereform som beviselig er feil. For det første spekulerer Fiskaa i om «Go-Ahead ikkje fann det bryet verdt å trekka alle vognene til Oslo?». Nattoget er noe av det mest etterspurte, og hadde Go-Ahead hatt vogner å sette inn, ville de blitt fylt.

Abort

Vi venter, helse­mi­nister Vestre!

Det er på tide at helsemyndighetene faktisk gir kvinner den selvbestemmelsen og helsehjelpen den nye abortloven åpner opp for. Kvinnefronten krever at tilbudet om tidlig abort utenfor sykehus må innføres raskt og systematisk over hele landet. Abort er en normal helsetjeneste og må utføres som det. Det betyr at det er pasienten og hennes behandler som skal bli enige om hvilken metode som er best egnet av det som er tilgjengelig og forsvarlig. Abortomsorgen er preget av unødvendig kontroll, tvang og sykehuslogistikk, foran pasientenes behov. Fortsatt må kvinner som skal ha tidlig abort møte på sykehus og svelge tabletten som starter abortprosessen i påsyn av helsepersonell, selv om hun fullfører aborten hjemme. Da er det sykehusets timeplan som bestemmer når hun kan abortere.

Nato

Er dere fornøyde nå?

Nå når Nato-alliansen kan stå i fare for å gå i oppløsning grunnet Trumps vyer og utspill, så bør vel alle de som ser Nato som verdens reelle krigstrussel, klappe i hendene av begeistring – sammen med Putin, som klapper ivrigere og ivrigere for tiden, siden han har jobbet for dette i mange år! Når han bare nå innser at Nato-trusselen er vekke, blir han nok til den lille snille pusekatten han egentlig er, som bare ønsker å ligge og male i fred med inntrukne klør. Og vi alle kan puste lettet ut, og ikke minst; glede Trumpen med den neste fredsprisen!.