Klima

Trafikken går til værs igjen

Klimagassutslippene i Norge gikk så vidt ned i fjor. I flytrafikken går de opp: Nordmenn flyr nesten like mye som før pandemien.

UT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning BratlieUT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning Bratlie

De norske klimagass­utslippene gikk ned med 0,5 prosent i fjor. Det viser statistisk sentralbyrås (SSB) tall for utslipp i Norge i 2022, som ble lagt fram i går.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Oslofjorden

Fiske­for­budet i Oslo­fjor­den rammer fiskerne hardt. Finnmarks­fisker Jon Atle Bjørnø inviterer nå kollegene nordover.

Skole

Forsker Elise Farstad Djupedal tror mange kommuner vil bruke mindre på skole om de slipper å følge maksgrensa for antall elever per lærer.

Grønland

Eit kjøp av Grønland kan vere i tråd med folke­ret­ten, seier ekspertar på tryggings­po­li­tikk.