Klima

Trafikken går til værs igjen

Klimagassutslippene i Norge gikk så vidt ned i fjor. I flytrafikken går de opp: Nordmenn flyr nesten like mye som før pandemien.

UT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning BratlieUT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning Bratlie

De norske klimagass­utslippene gikk ned med 0,5 prosent i fjor. Det viser statistisk sentralbyrås (SSB) tall for utslipp i Norge i 2022, som ble lagt fram i går.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Kan gå i streik for å sikre tariff­av­tale

Ministernes mester

Jon-Ivar Nygård er samferdsle­mi­nis­teren som lyt avlyse store prosjekt. Kunne han ha fått til meir?

Trygdeskandalen

I vår ble regje­ringen tvunget til å legge fram en hemmelig rapport knyttet til trygde­skan­dalen. Men dokumenter som viser hvordan rapporten ble fulgt opp, holdes fortsatt skjult.