Klima

Trafikken går til værs igjen

Klimagassutslippene i Norge gikk så vidt ned i fjor. I flytrafikken går de opp: Nordmenn flyr nesten like mye som før pandemien.

UT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning BratlieUT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning Bratlie

De norske klimagass­utslippene gikk ned med 0,5 prosent i fjor. Det viser statistisk sentralbyrås (SSB) tall for utslipp i Norge i 2022, som ble lagt fram i går.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Samfunns­økonom Olav Slettebø er enig med LOs sjeføkonom i at rente­he­ving er en dårlig idé for forut­sig­bar­heten i norsk økonomi.

Politikk

LO-topp Chris­to­pher Beckham mener Sps bud­sjett­brudd i diesel­po­li­tikken viser behovet for en samar­beids­av­tale.

Reportasje

Påska er ei tid for å le djevelen like opp i ansiktet.