Klima

Trafikken går til værs igjen

Klimagassutslippene i Norge gikk så vidt ned i fjor. I flytrafikken går de opp: Nordmenn flyr nesten like mye som før pandemien.

UT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning BratlieUT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning Bratlie

De norske klimagass­utslippene gikk ned med 0,5 prosent i fjor. Det viser statistisk sentralbyrås (SSB) tall for utslipp i Norge i 2022, som ble lagt fram i går.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Religion

Presten Ashraf Tannous leder en kristen palestinsk minoritet som blir mindre hvert år. Denne uka besøkte han Bøler.

Digital suverenitet

Norges mann i ICC ber norske myndig­heter å få kontroll over egne data

Pensjon

Aktivister i Pensjo­nist­for­bundet mener prosent­øk­nin­gene i pensjon skaper større ulikhet. De krever krone­til­legg.