Klima

Trafikken går til værs igjen

Klimagassutslippene i Norge gikk så vidt ned i fjor. I flytrafikken går de opp: Nordmenn flyr nesten like mye som før pandemien.

UT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning BratlieUT I LUFTA: Nordmenn er glade i å reise med fly. Det fører til CO₂-utslipp. Flytrafikk bidrar også til at det dannes kondensstriper og fjærskyer i høye luftlag, noe som også har en sterk klimaeffekt. Her er et Norwegian-fly. Foto: Tom Henning Bratlie

De norske klimagass­utslippene gikk ned med 0,5 prosent i fjor. Det viser statistisk sentralbyrås (SSB) tall for utslipp i Norge i 2022, som ble lagt fram i går.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Gruvedrift

Mens miljø­be­ve­gelsen jobber for å stoppe gruvedum­ping i Førde­fjor­den, gjør selskapet Nussir seg klar for å dumpe gruve­av­fall i Reppar­fjorden.

Miljø

Nordic Mining dumper gruve­av­fall selv etter Førde­fjord­dommen. Det kan være straffbart, mener jusspro­fessor.

Transport

Sp, Rødt og MDG vil stramme inn tilgangen på elsparke­sykler