Kronikk

Terning­kast­prin­sippet

Karaktervurdering og vitnemål er utdaterte praksiser som verken reflekterer elevenes dyktighet eller er nyttig for samfunnsøkonomien.

Illustrasjon: Knut Løvås, knutlvas@gmail.com Illustrasjon: Knut Løvås, knutlvas@gmail.com

Juni er tid for vitnemål. Tidlig i min lærerkarriere var det jeg som bestemte karakterene Vidar skulle ha i naturfag og matematikk på vitnemålet fra ungdomsskolen. De var ikke mye å skryte av. En dag i juni møtte han i finklærne sammen med foreldrene for å markere at grunnskolen var unnagjort. Høydepunktet kom helt til slutt, da konvoluttene med vitnemål ble overlevert, og han var sikkert litt spent på hva som sto på det papiret. Vitnemålet viste at han faktisk ikke ble vurdert til å være flink i noe som helst.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Pakistan har erklært krig mot Afgha­ni­stans Taliban-styre. De to landene har en komplisert forhis­torie – og det er neppe noen enkel løsning i sikte.

Trans­na­sjonal surrogati og adopsjon har til felles at voksnes behov trumfer barnas rettig­heter.

I møte med dem som skal sendes ut av landet, settes våre egne retts­stats­prin­sipper på prøve.