Kronikk

Urfolkskamp er kvinnekamp

Om fornorskningspolitikken ikke hadde vært så hard, kunne vi kanskje ha lært noe av kvinnenes stilling i samisk kultur.

EN FOREGANGSKVINNE: Elsa Laula Renberg (t.v.) organiserte samer til kamp mot urett. Foto Stiftelsen Saemien Sijte / Digitalt museumEN FOREGANGSKVINNE: Elsa Laula Renberg (t.v.) organiserte samer til kamp mot urett. Foto Stiftelsen Saemien Sijte / Digitalt museum

Hadde vi i det norske storsamfunnet møtt samene med åpen interesse og respekt i stedet for hensynsløs diskriminering, kunne vi lært vesentlige ting om kvinners potensiale, likestilling og samarbeid som kunne hjulpet oss skape et bedre og mer menneskelig samfunn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Israel bygger byrå­kra­tiske murer for å utestenge dem som redder liv i Gaza.

Skal det bygges en varig allianse mellom Grønland og Danmark, og videre med nordiske og europeiske land, må det tas et reelt oppgjør med fortiden.

Trumps trusler mot Grønland skaper uro om Svalbard. Nå må Norge rydde opp i Svalbard-politikken.