Kronikk

Hjernen og verden

Bjørn Vassnes har kanskje rett i frykten for at teknologien vil forårsake sivilisasjonens kollaps. Men han forstår seg ikke på hvordan kognisjon fungerer.

HODE, ØYNE OG HENDER: Lesing er et godt eksempel på at kognisjon ikke bare foregår i hodet, men meningen oppstår i interaksjon med en tekst, skriver forfatteren. Foto: Siv DolmenHODE, ØYNE OG HENDER: Lesing er et godt eksempel på at kognisjon ikke bare foregår i hodet, men meningen oppstår i interaksjon med en tekst, skriver forfatteren. Foto: Siv Dolmen

I det siste har kunstig intelligens aktualisert spørsmålet om hva som kjennetegner menneskelig intelligens. I Klassekampen er Bjørn Vassnes særlig opptatt av vår hjerne og hevder at evolusjonen har brakt frem en menneskelig kognisjon det ikke er mulig å gjenskape som kunstig intelligens. Han hevder at KI utgjør en trussel for vår evne til å lære og en fare for sivilisasjonen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Snakk med ungdommen, ja. Det er fint det. Men snakk om noko viktig, kanskje?

Det er fullt mulig å få på plass freds­be­va­rende styrker fra FN på Gaza – og Norge bør lede an.

Holocaust som Israels moralske legi­ti­mitet tar slutt med Gaza. Vil den israelske staten ta ansvar for forbry­tel­sene den har begått?