Utdanning

Språkopp­læ­ringa spriker

Medan 1200 elevar får morsmåls­opplæring i skulen i Bergen, får nesten ingen i Oslo det. Lærar Maria Skarsbø Moen vil at fleire skal få undervisning på sitt eige språk.

FORKJEMPAR: Lærar Maria Skarsbø Moen ser klare forskjellar mellom elevane som har fått morsmålsopplæring og ikkje – og vil ha det tilbake i osloskulen. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØNFORKJEMPAR: Lærar Maria Skarsbø Moen ser klare forskjellar mellom elevane som har fått morsmålsopplæring og ikkje – og vil ha det tilbake i osloskulen. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN

Elevar med eit anna morsmål enn norsk har rett på morsmålsopplæring om det er nødvendig. Men om dei får det, er i stor grad avhengig av kor dei bur, viser tal frå grunnskolens informasjonssystem.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

I 30 år har Finn­fjord­botn i Senja skipet jernle­ge­ringer til Europa uten hindringer. Nå kan bygda bli et av Norges første offer i en ny han­dels­krig.

Skatt

Bedrifter har sluppet å betale ekstra skatt etter å ha trikset med skatte­reg­ningen. Skatte­direktør Nina Schanke Funnemark innrømmer feil, men hevder rutinene er gode.

Helse

«Jeg er redd, sulten og må tisse»