Museum

Aktivister sørger for oljefri kunst

I Storbritannia har miljøaktivister lyktes med å kaste oljeselskapene ut fra museene. Men i Norge er det stille.

Hvalen i rommet: Extinction Rebellion utfører de en «die in» under blåhvalen på Natural History Museum i London, denne gangen i 2019 med krav om sterkere politiske grep for klima. Foto: Tolga AKMEN, AFP/NTBHvalen i rommet: Extinction Rebellion utfører de en «die in» under blåhvalen på Natural History Museum i London, denne gangen i 2019 med krav om sterkere politiske grep for klima. Foto: Tolga AKMEN, AFP/NTB

I disse dager feirer britiske klimaaktivister en stor seier: British Museum har kuttet sam­arbeidet med oljeselskapet BP, som har sponset museet siden 1996.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ny norsk sangbok

For Jan Kjærstad er «Mysteriet deg» av Bjørn Eidsvåg århundrets beste sang.

Kulturtirsdag

Utstil­lingen av Lulla Sørensens eiendeler i Arendal løfter frem en under­belyst skikkelse i kultur­livet: den kvinnelige kunst­sam­leren.

Medier

USA signa­li­serer at uten­lands­ke korre­spon­denter er uønsket, ifølge NRKs Tove Bjørgaas