Sametinget

Ber alle samer delta

Opposisjonen på Sametinget hevder samer får nei når de søker seg inn i valgmanntallet. – Vi ønsker alle samer velkommen, svarer plenumsleder.

Parlament: Sametinget har 39 representanter og interessen for å kunne stemme ved sametingsvalget har steget sterkt det siste halvåret. Foto: Ole Magnus RappParlament: Sametinget har 39 representanter og interessen for å kunne stemme ved sametingsvalget har steget sterkt det siste halvåret. Foto: Ole Magnus Rapp

I løpet av det siste halve året har det kommet inn mer enn 2000 søknader om å skrives inn i Sametingets valgmanntall. Sametinget mangler kapasitet til å behandle søknadene, og flere søkere har fått tilbakemelding om at de må dokumentere at de virkelig har samisk opphav.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Gruvedrift

Gruve-veteran Robert Hermansen (87) har søknader inne om å starte opp to jerngruver i Troms.

Strøm

Verken Esa eller Norsk kommunal­teknisk forening er enige i at EØS-­regler står i veien for at mange av de fattigste skal få strøm­støt­te.

Arbeidsliv

Arbeids­gi­vere bør fratas retten til å stoppe ut­be­ta­lingen av sykelønn når de bestrider en sykmelding, mener nestleder i LO Henriette Jevnaker.