Sametinget

Ber alle samer delta

Opposisjonen på Sametinget hevder samer får nei når de søker seg inn i valgmanntallet. – Vi ønsker alle samer velkommen, svarer plenumsleder.

Parlament: Sametinget har 39 representanter og interessen for å kunne stemme ved sametingsvalget har steget sterkt det siste halvåret. Foto: Ole Magnus RappParlament: Sametinget har 39 representanter og interessen for å kunne stemme ved sametingsvalget har steget sterkt det siste halvåret. Foto: Ole Magnus Rapp

I løpet av det siste halve året har det kommet inn mer enn 2000 søknader om å skrives inn i Sametingets valgmanntall. Sametinget mangler kapasitet til å behandle søknadene, og flere søkere har fått tilbakemelding om at de må dokumentere at de virkelig har samisk opphav.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ekstremisme

Nordmenn er naive i møte med rasisme og trusler mot mino­ri­teter, ifølge bokak­tu­elle ekstre­misme­forsker Anders Ravik Jupskås.

Adopsjon

Regje­ringens grans­kings­utvalg fant ulovlige og uetiske forhold i norsk utenlands­adop­sjon, men vil ikke avvikle ordningen. Det skuffer Sofie C. Valoyes Flores, som ble adoptert fra Colombia.

Arbeidsliv

Stadig flere syk­meldinger bestrides: – Går hardest utover de mest sår­bare