Grovt sagt

MS Makt

Minutt for minutt

Willkommen aus Norwegen!» står det på Facebook. «Wir haben norwegischen Braunkäse», vil Tine fortelje oss. Det er nemleg sjeldant besøk i sjølvaste Oslofjorden. Folk har stått tidleg opp for å sjå skipet sigle inn gjennom Drøbaksundet. Ein fotograf stod ekstra tidleg opp for å det første biletet frå Færder, to nakenbadarar på Nesodden stod på utstilling då dei kom i tusental inn til hovudstaden i landet vårt, Noreg. Kvar gong eit stort skip kjem inn til byen, er det ikkje ein kjeft på Jula og Clas Ohlson, alle «veit det best»-mennene står på kaien.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Grovt sagt

Lykke til

Slagordet «Nå er det vanlige folks tur» slo aldri helt an for Arbeiderpartiet. Muligens fordi det ble lansert samtidig som det var vanlige folks tur til å få rentesjokk, strømprissjokk og matprissjokk. Nå lanserer de ny variant. «Nå er det tilfeldige folks tur.» 100.000 tilfeldige utvalgtei aldersgruppa 20–35 år skal trekkes ut i et av verdenshistoriens største kontrollerte skattepolitiske eksperiment. De utvalgte skal få store skattekutt, men bare hvis de jobber. Målet er at flere unge skal stå opp om morran og komme seg på jobb.

For-dekt

Jeg må si sannheten. Hvem står egentlig bak mannen bak millionene bak reklamekampanjen til partiet Fred og rettferdighet (For)? Og hurlumheien etterpå? Jeg. Og mitt reklamebyrå. Det startet uskyldig. Byrået ble plutselig invadert av en gjeng snålinger som sa de ikke hadde noe valg. De ble provosert. Av USA, av Vesten, av Nato. Jeg tok oppdraget.

Forening

Jeg deltok på årets LO-­kongress, og jeg skal si det var mye spennende som gikk for seg her. Her er en kort oppsummering av de viktigste ­hendelsene jeg var vitne til. Mandag: Jeg plukker opp akkrediterings­kortet tidlig og går på Seveneleven for å kjøpe en pølse. Frokost må en sliten arbeider ha. Jeg spør om de har tariff der, og han bak kassa sier «jeg skal sjekke» og åpner snusskapet. «Hvilket nummer?» spør han. Jeg takker nei og går ut. Nå har jeg ingenting å bryte isen med ved kaffestasjonen etterpå.