Skole

– Ingen poetiske kvaliteter

Et byråkratskrevet eksamensdikt får strykkarakter fra litteraturfeltet.

STRYK: – Dette er jo ikke noe dikt. Det er prosaiske snusfornuftige setninger satt etter hverandre, sier litteraturprofessor Jon Haarberg om Utenriksdirektoratets dikt som videregående-elever skulle analysere på eksamen. Foto: John Trygve TollefsenSTRYK: – Dette er jo ikke noe dikt. Det er prosaiske snusfornuftige setninger satt etter hverandre, sier litteraturprofessor Jon Haarberg om Utenriksdirektoratets dikt som videregående-elever skulle analysere på eksamen. Foto: John Trygve Tollefsen

«I look at you and you look at me/ I see anger, terror, rage/ You see privilege, arrogance, power …»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturell beredskap

Mette Alstad oppfordrer til å sanke smart.

Hl-senteret

HL-senterets formål er å minne om Holocaust, mener styre­le­deren i Det Jødiske Samfunn i Bergen. Flere mener det var riktig at Jan Heiret gikk av som direktør.

Medier

Store områder i Norge mister papiravis på lørdager fra og med neste sommer. Nationen-redaktøren frykter A- og B-lag blant avisabon­nenter.