IntervjuAkademia

Liker det frekt

Det er ikke et problem for venstresida at genetikk forklarer klasseforskjeller, mener Harald Eia.

TEMPERATUR: Harald Eia liker den konfronterende tonen til norske sosiologer. Foto: Tom Henning BratlieTEMPERATUR: Harald Eia liker den konfronterende tonen til norske sosiologer. Foto: Tom Henning Bratlie

– Det er akkurat der vi skal ligge. I stedet for å være flinkest i klassen i å støtte oppunder de store franske intellektuelle heltene, bør vi være frekke og prøve å finne svakhetene deres, sier Harald Eia.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Albanias stats­mi­nister har på si lenge vært kunstner i det inter­na­sjo­nale topp­sjik­tet. Sommerens «flamingore­vo­lu­sjon» har satt press på Edi Rama.

Scenekunst

16 kompanier søkte på scene­kunst­ord­ningen for etablerte grupper i år. Bare ett nytt kompani fikk støtte.

Kunstig intelligens

Nasjo­nal­bi­blio­teket ruller ut språk­mo­deller trent på norske aviser. Kan utgjøre en forskjell, tror KI-ekspert Morten Godwin.