IntervjuBøker

Gamle menn igjen og igjen

Den historiske romanen har fått politisk brodd, mener forfatter Rakel Haslund-Gjerrild.

FØR EVA: Da den danske kunstmaleren Kristian Zahrtmann malte «Adam i paradis» i 1913, gjorde han det klart at det avbildet en tid før Gud skapte Eva. I romanen «Adam i paradis» antydes det at Zahrtmann var homofil. FØR EVA: Da den danske kunstmaleren Kristian Zahrtmann malte «Adam i paradis» i 1913, gjorde han det klart at det avbildet en tid før Gud skapte Eva. I romanen «Adam i paradis» antydes det at Zahrtmann var homofil.

En naken mann i en frodig hage, med skrittet skjult bak sparsomt bladverk og med en slange ved føttene: Maleriet framstiller Adam i paradiset, før syndefallet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ideer

Idretten er blitt altfor passiv i politiske spørsmål, mener Arild Stavrum. Hans siste roman handler om bryter­mil­jøet i Kris­tian­sund på 1930-tallet.

Medier

Stor under­sø­kelse: Kunst­kri­tikken er halvert på seks år

Kulturuka

Bernhard Ellefsen peker på elefanten i rommet – for så å nøye seg med ommøb­lering langs veggene.