Havvind

Ikkje nok kapasitet ved verfta

For å nå havvindmålet til regjeringa må det byggast over 1000 havvindturbinar dei neste 15 åra. Kapasiteten ved norske verft er i dag 30 i året, ifølge Aker Solutions.

I vinden: Framleis er det få havvind­turbinar i norske farvatn, men ambisjonane i åra som kjem, er store. Foto: Carina Johansen / NTBI vinden: Framleis er det få havvind­turbinar i norske farvatn, men ambisjonane i åra som kjem, er store. Foto: Carina Johansen / NTB

Målet til regjeringa er at det i 2040 skal produserast like mykje kraft frå havvind som den totale kraftproduksjonen i fjor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Helse

Syke­hjem­met i Oslo ble priva­tisert – 14 ansatte sluttet på ett år

Teknologi

Forbru­ker­rådets Finn Myrstad støtter et forbud mot KI-brillene til tekgi­ganten Meta. I mellomtida synes han brille­butikkene bør ta sin del av ansvaret.

Kunstig intelligens

Metas under­le­ve­randør gransket intime videoklipp fra KI-briller for å utvikle KI-verktøy, viser avslø­ringen til den svenske grave­jour­na­listen Julia Lindblom.