Ideer

Fremtidsby fra fortiden

Eisenhüttenstadt ble anlagt som en sosialistisk idealby. Tre tiår etter DDRs fall vitner den på samme tid om storhet og forfall.

FORDUMS STORHET: Mens City Hotel Lunik er blitt en avsperret ruin, blomstrer fortsatt både bylivet og blomstene flere steder i Eisenhüttenstadt. FORDUMS STORHET: Mens City Hotel Lunik er blitt en avsperret ruin, blomstrer fortsatt både bylivet og blomstene flere steder i Eisenhüttenstadt.

En due er i ferd med lette: En diger menneskehånd har tilsynelatende sluppet den fri. Inni armen under hånden er mannlige arbeidere med hjelm på hodet i full sving med å styre moderne teknologi. Rundt det figurative motivet dominerer fargefelt som leder tankene til flagg. Aller øverst troner en sollignende form. Til høyre for den opptrer tre reelle flagg: DDRs, Sovjetunionens og Polens.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

Hvorfor er nobel­pris­vinner Anne Carson så opptatt av søvn?

Hl-senteret

I går ble det klart at HL-senterets direktør går med umiddelbar virkning. Folke­mor­dekspert mener Heiret blir straffet for å ha diskutert Gaza.

Kulturtirsdag

Midt i tyveårene skrev Cecilie Løveid om kjærlighet, kvinneliv og Bergen. Nå gjenutgis det oppfinn­somme resultatet.