Leder

Advarsel!

Torsdag var NRKs Dagsnytt 18 på dagstur til Bergen, og vi fikk et ørlite vorspiel til den kommende lokalvalgkampen. Det var kjente scener. Gjennom alle år har enhver politisk debatt i Bergen bestått av de tre samme elementene: Etos, patos og spørsmålet om hvorvidt bybanen bør gå over Bryggen. Intet folk i Norge har den samme evnen som bergenserne til å få ethvert spørsmål til å handle om samferdsel. Men denne gang tok Høyres toppkandidat Christine Meyer til orde for å bli ferdig med bybanekrangelen og heller snakke om andre ting. Hun var nemlig sterkt urolig for hva et samarbeid mellom Ap og Rødt kan medføre av elendighet i byen mellom de sju fjell: «Da får man sekstimersdag, rekordmange kommunale boliger og et politisk styre som er opptatt av fordeling», sa Meyer og la til at Høyre er mer opptatt av å skape. Hvilken advarsel! Man skulle nesten tro at Høyre-toppen drev valgkamp for Rødt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Den stille uke

Dagene vi nå befinner oss i kalles den stille uke. Fra palmesøndag til påskeaften sto orgelet tidligere urørt under gudstjenestene, og det var stille fra kirkeklokkene. Den norske kirke forteller at det hviler et dypt alvor over denne uka. Vebjørn Selbekk, redaktør i den kristne avisa Dagen, viste til krigen i Midtøsten da han konstanterte på NRKs radioprogram «Mandagspanelet»: Denne uka ser ikke ut til å bli stille. Før helga ble det klart at tusenvis av amerikanske soldater er på vei til Midtøsten, og det som ser ut til å være forberedelsene til amerikanske bakkeoperasjoner i Iran. Mandag kom USAs president Donald Trump med en ny uttalelse på sin egen sosiale medieplattform Truth social. Der hevder han at en avtale snart kommer på plass.

Rimelig krav

For ei uke siden gikk startskuddet for årets lønnsforhandlinger. I år er lønnsoppgjøret et hovedoppgjør. Det betyr at det ikke bare forhandles om lønn, men også andre deler av tariffavtalen som pensjon og velferdsordninger. Først ut er som vanlig industrien. LO og Fellesforbundets leder Christian Justnes har forskuttering av sjukepenger som et av sine viktigste krav. Kravet omfatter også pleiepenger og foreldrepenger. Når en arbeidstaker blir sjuk, dekkes de første 16 dagene av arbeidsgiver.

Kostbar nedkjøling

Når Norges Bank i årets første pengepolitiske rapport skriver at Norges høye rente de siste årene har bidratt til «å kjøle ned økonomien», er det i realiteten økt ledighet den peker på. Sånn er logikken i pengepolitikken: Høyere ledighet fører til at det er flere søkere på hver jobb, og da presses lønningene ned og dermed også prisveksten. Norges Bank har i sitt mandat å bidra til at flest mulig er i jobb. Det ender likevel med at inflasjonsmålet blir det viktigste. Det til tross for at «usikkerhet» er et av de mest brukte ordene i årets rapport. Krigen i Midtøsten kaster nemlig lange skygger inn i norsk økonomi, og uansett om den avsluttes rask, vil konsekvensene strekke seg langt inn i framtida. LO har de siste årene blitt en sterk kritiker av å løse utenlandsimportert inflasjon med rentehevinger.