Metoo

Gjør metoo til «youtoo»

For første gang har en dansk maktkvinne gått av etter anklager om seksuell trakassering. Står metoo-bevegelsen foran et nytt kapittel?

TRAKK SEG: Den danske fagbevegelsens mektigste kvinne har gått av etter anklager om seksuell trakassering. Saken om Lizette Risgaard er den første store metoo-saken mot en kvinne i Danmark. Foto: Emil Helms, Ritzau Scanpix/NTBTRAKK SEG: Den danske fagbevegelsens mektigste kvinne har gått av etter anklager om seksuell trakassering. Saken om Lizette Risgaard er den første store metoo-saken mot en kvinne i Danmark. Foto: Emil Helms, Ritzau Scanpix/NTB

«Lizette Risgaard ble den maktskikkelsen som tok kjønnet ut av metoo-bølgen», sto det i en artikkel i fredagens Weekendavisen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

I går møtte elever og rektorer fra folke­høg­sko­lene opp på Stortinget for å vise motstand mot sti­pend­kutt.

Medier

Folk som har noe å utsette på en bok, har ikke så mye annet å gjøre enn å gå til retten, mener Eva Sannum.

Akademia

Snart rydder satel­litt­forsker Souvik Bose pulten sin i Palo Alto og drar til Norge. Han har fått nok av Trumps forsk­nings­kutt.