Metoo

Gjør metoo til «youtoo»

For første gang har en dansk maktkvinne gått av etter anklager om seksuell trakassering. Står metoo-bevegelsen foran et nytt kapittel?

TRAKK SEG: Den danske fagbevegelsens mektigste kvinne har gått av etter anklager om seksuell trakassering. Saken om Lizette Risgaard er den første store metoo-saken mot en kvinne i Danmark. Foto: Emil Helms, Ritzau Scanpix/NTBTRAKK SEG: Den danske fagbevegelsens mektigste kvinne har gått av etter anklager om seksuell trakassering. Saken om Lizette Risgaard er den første store metoo-saken mot en kvinne i Danmark. Foto: Emil Helms, Ritzau Scanpix/NTB

«Lizette Risgaard ble den maktskikkelsen som tok kjønnet ut av metoo-bølgen», sto det i en artikkel i fredagens Weekendavisen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Hilde Rød-Larsen snakker ut om farens Epstein-koplinger – og lånet av milli­ar­dærens Paris-leilighet.

Ideer

Mistillit til velferds­staten gjennom­syrer ny dansk og norsk litteratur. Det kan en dansk og en norsk litte­ra­tur­forsker enes om.

Kommentar

Det er opprør mot Googles og Hollywoods KI-genererte versjon av 1776.