Ideer

Et kappløp uten regler

Inga Strümke etterspør trafikkregler for kunstig intelligens. Hun frykter at store kommersielle aktører vil styre utviklingen.

For regulering: Inga Strümke er partikkelfysikker og forsker på kunstig intelligens ved NTNU. Selv om teknologien byr på fantastiske muligheter, mener hun det er essensielt at den utvikles i tråd med tydelige reguleringer. For regulering: Inga Strümke er partikkelfysikker og forsker på kunstig intelligens ved NTNU. Selv om teknologien byr på fantastiske muligheter, mener hun det er essensielt at den utvikles i tråd med tydelige reguleringer.

I filmen «The Terminator» (1984) har et forsvarssystem bygget på kunstig intelligens (KI) blitt den ultimate dommedagsmaskinen. Maskinene har i en nær framtid utviklet selvbevissthet, tatt over styringen på jorda og startet en atomkrig for å utrydde menneskeheten.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Øyafes­ti­valen ble i fjor utsatt for massiv kritikk. Nå slår festi­valsjef Henry Leeves tilbake og avviser hele premisset for boikott­kam­panjen.

Essay

Det er 20 år siden Tao Lin skrev det digitale mennesket inn i lit­te­ra­turen, for så å gå en helt annen vei.

Musikk

Woodstock-kulturen er død – nå står Vink-jentene på festi­val­me­nyen