Løn

Får mykje meir enn på Nav

Stortingsrepresentantar får 300.000 kroner meir i etterløn enn om dei hadde møtt på Nav, men det kan bli innstrammingar.

Utakk er verdas ­etterløn: Når ein forlet Stortinget, kan ein få etterløn i til saman 15 månadar. Men no kan det bli innstrammingar. Her frå spørjetimen i Stortinget på onsdag. Foto: Tom Henning BratlieUtakk er verdas ­etterløn: Når ein forlet Stortinget, kan ein få etterløn i til saman 15 månadar. Men no kan det bli innstrammingar. Her frå spørjetimen i Stortinget på onsdag. Foto: Tom Henning Bratlie

Stortingsrepresentantane kan få tre månadar med full løn etter å ha gått ut av Stortinget. Løna for å sitje på Stortinget er no 1.064.318 kroner i året. Etter det kan dei få etterløn i eitt år, som er 66 prosent av den same løna. Det vil seie 702.450 kroner.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Politikk

Stortings­re­pre­sentant for Ap Trond Giske og AUF stiller seg bak Felles­for­bundet. De mener at regje­ringen må stanse utbyg­gingen av nye datasenter.

Politikk

Leder i Felles­forbundet Christian Justnes kommer med marsjordre til regje­ringen: Stans byggingen av alle nye datasentre.

Politikk

Erfaring vann fram då fleire lag i Oslo Arbei­dar­parti valde Marthe Scharning Lund som byråds­leiar­kan­didat for partiet.