Film

Intim kinoopp­le­velse

Prisvinnende fransk film takler Paris-terroren i 2015.

Etter terroren: Benoît Magimel (Thomas) og Virginie Efira (Mia) fascinerer og engasjerer i «Minner om Paris». Foto: Storytelling MediaEtter terroren: Benoît Magimel (Thomas) og Virginie Efira (Mia) fascinerer og engasjerer i «Minner om Paris». Foto: Storytelling Media

Minner om Paris

(Revoir Paris, Frankrike, 2022) Regi: Alice Winocour Manus: Jean-Stéphane Bron, Marcia Romano, Alice Winocour Drama/ 1t.45min./ Kino

Jeg har fortsatt varme kinominner fra Claude Sautets «Vinterhjerte» i 1993. Den var en oase av emosjonelt intelligent filmkunst med André Dussolier, Daniel Auteuil og Emmanuelle Béart i hovedrollene, og maken til intimt og taktilt (trekant)drama har jeg sjelden opplevet. Da jeg forleden så «Minner om Paris» ble jeg minnet på den opplevelsen. Igjen fikk jeg se en fransk film hvis håndtering av (fortrengte) følelser og fremstilling av relasjoner og interaksjoner – via et handlingsforløp man ikke umiddelbart ser hvor vil ende – fikk meg til å kjenne et dypt engasjement for mennesker som søker sinnsro, tilhørighet, trygghet.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Film

Film

Sister Midnight

Arrangert ekteskap får fram villskapen i trassig, indisk brur.

Film

Souleymane’s Story

Ein hyperrealistisk thriller om livet som papirlaus arbeidsinnvandrar i Paris er ein av årets beste kinofilmar til no.

Serie

The Four Seasons

«The Four Seasons», en oppdatert versjon av Alan Aldas 1980-tallskomedie, taler varmt, vittig og veldig ­amerikansk (på en god måte) om voksne vennskap.