Barnefilm

Tidenes beste, liksom

Formeltro barnefilm i Nintendo-lignende innpakning er likevel nokså fengende.

Skummelt: Will går fra å være stor spiller på liten bane til liten spiller på stor bane. Foto: SF NorgeSkummelt: Will går fra å være stor spiller på liten bane til liten spiller på stor bane. Foto: SF Norge

GOAT – Drøm stort

(USA, 2026)

Regi: Tyree Dillihay

Manus: Aaron Buchsbaum og Teddy Riley

Animert familiefilm/1 t. 39 min/6 år/Kino

Norske stemmer: Yosef Wolde-Mariam, Linni Meister, Jorunn Stiansen med flere

Takket være en åtteårig sønn og ungdomsår fylt med basketball er jeg vel kvalifisert til å anmelde en barnefilm hvis handling dreies rundt basketball. (I hvert fall en slags parallellunivers-versjon av sporten, basert på ordinære basketballregler).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Film

Film

The Odyssey

Nolans Homer-variasjoner balanserer mellom gresk antikk-cosplay og storslått kitsch.

Film

Not A Pretty Picture

Martha Coolidge rekonstruerte valdtekta ho vart utsett for som 16-åring, og avslørte samstundes high school-komedien.

Film

Jean de ­Florette

40 år etter at Claude Berris «Jean de Florette» gjorde Provence-film til ein eigen dramasjanger, står filmverket fram som ei åtvaring mot framandfrykt og dødbringande hete og tørke.