Essay

Verden rundt med Vold

Den andre samlingen av Ragnar Volds utenriksartikler fra Dagbladet er nok et fortjenstfullt bidrag til Norges svake journalistiske kanon.

Midt i gullalderen: Ragnar Vold holder tale ved den tidligere Dagbladet-redaktøren Lars Holsts grav på Vår Frelsers Gravlund i Oslo. Foto: DagbladetMidt i gullalderen: Ragnar Vold holder tale ved den tidligere Dagbladet-redaktøren Lars Holsts grav på Vår Frelsers Gravlund i Oslo. Foto: Dagbladet

En orkan av begeistring, lød karakteristikken hans: En novemberkveld i 1952 i Madison Square Garden i New York City lot den ellers så nøkterne journalisten Ragnar Vold (1906—1967) følelsene løpe av med seg. «De skrek, hylte, brølte, gråt og lo, jeg tror jeg bar meg som en tulling, jeg også. Mer eller mindre hysteriske ble vi alle sammen», hevdet han i rapporten han sendte hjem til Norge og Dagbladet, Oslo-avisen han var utenriksredaktør i.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Nordisk råd

Solvej Balle nærmar seg siste stasjon i sitt enorme europeiske roman­pro­sjekt.

Kommentar

Det er kulturkrig i biblio­teket.

Intervju

Kunst og hverdag, minner og nåtid flyter sammen når Aasne Linnestå skriver om sin barndoms Rjukan.