Opera

Ringens herrer

Optimalt skuespill og dristige regivalg i original Wagner-syklus i Berlin.

OPERA I BERLIN: Michael Volle som Wotan i Wagners storverk. Foto: Monika RittershausOPERA I BERLIN: Michael Volle som Wotan i Wagners storverk. Foto: Monika Rittershaus

Richard Wagner

Der Ring des Nibelungen

Album

Dmitri Tcherniakov (regi), Thomas Guggeis (dir.)

Staatsoper unter den Linden

Berlin, 4. til 10. april

Michael Volle, som guden Wotan, gjør den beste skuespillerprestasjonen jeg noensinne har sett på en operascene. Dialogene i Wagners «Nibelungens ring» (1848–1874) kan bli langtekkelige transportetapper – eksempelvis mellom Wotan og Brünnhilde i Valkyrien , der Wotan fører mer monolog enn dialog. Men blant Wagner-kjennere anses disse strekkene som nødvendige for at vi skal forstå fortellingen, Ringen s politikk og filosofi. Volles Wotan er imidlertid av kjøtt og blod på en måte jeg ikke har sett før.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Kommentar

Suno, fornuft

I KI-søksmålenes tid beskytter ikke jussen mot ubehaget.

Kommentar

Live-nasjonen

Igjen diskuteres de høye billettprisene. Denne gangen er det i forbindelse med Karpes planlagte avskjedskonserter i Oslo Spektrum sommeren 2028. Skal du på konsert på de større arenaene i Norge, må du nemlig ut med flere tusen kroner. I forlengelse av diskusjonen ligger også Live Nation og Ticketmasters monopol-liknende markedsmakt, som intensiverer pengegaloppen. Etter at Live Nation tidligere i år ble dømt for monopolvirksomhet i USA, melder spørsmålet seg også her hjemme: Hva skjer når få aktører styrer så store deler av markedet? Og hva er konsekvensene for oss som publikum? Det er noe som er galt i den økonomiske verdikjeden til konsertbransjen om dagen. Og selv om dette er mer synlig i andre land enn Norge, spør jeg meg om hvem som blir hardest rammet av skjevfordelingen av kapitalstrømmen. Små og mellomstore spillesteder over hele Norge har ikke hatt den samme økningen i billettprisene som de største live-arrangementene. Et kjapt søk på konserter i min egen hjemby Stavanger viser at prisene ikke har steget nevneverdig siden før pandemien, selv om vi vet at alle kostnader knyttet til konserter har hatt en massiv økning.

Livealbum

Inn i det ukjente

Mitsuko Uchidas tolkning tar vare på det visjonære og tvetydige ved den sene Beethoven.