Rapport

Påskestemning i Berlin

Klassisk-tilbudet i Tysklands hovedstad er til å bli svimmel av.

TIDLIGERE I APRIL: Bachs «Matthäus-Passion» in der Philharmonie Berlin. Foto: Fabian SchellhornTIDLIGERE I APRIL: Bachs «Matthäus-Passion» in der Philharmonie Berlin. Foto: Fabian Schellhorn

J.S. Bach

Matteuspasjonen

Album

RIAS Kammerchor, Akamus, Justin Doyle (dir.)

Berlinfilharmonien, 6. april

«Skjebnens makt»

Paolo Carignani (dir.), Frank Castorf (regi)

Deutsche Oper, 7. april

Verk av J.S. Bach & Beethoven

Berlinfilharmonien, 9. april

Av verkene som oftest blir omtalt som historiens største, tror jeg at J.S. Bachs «Matteuspasjonen» troner øverst på lista. Selv om vi har å gjøre med et kirkemusikalsk verk, understreket settingen i Berlinfilharmonien dets religiøse potensial. Musikerne var nemlig de utrolige instrumentalistene i Akademie für Alte Musik Berlin (Akamus). Sammen med de erfarne tidligmusikkperfeksjonistene i RIAS Kammerchor Berlin, lot de selve klangene i den legendariske konsertsalen åpne veien til Gud gjennom musikalsk bønn. Intet mindre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Modige pionerer

Bat Records tok ingen hensyn.

Kommentar

Sunos sjarm­of­fensiv

Suno er den største plattformen for generativ KI i musikk, med over 100 millioner brukere. Det har gått to siden de ble saksøkt av Universal, Sony og Warner – de tre store plateselskapene – for å ha trent sin KI-modell på opphavsrettslig beskyttet musikk, stort sett rippet fra Youtube. I fjor høst brøt Warner ut og gjorde en lisensavtale, mens Universal og Sony så sent som forrige uke utvidet sine søksmål. Et annet mye omtalt søksmål er seieren som tyske Gema (tilsvarer Tono i Norge) vant i sommer, i en dom som fastslår at Suno har krenket opphavsretten gjennom ulisensiert bruk av musikk. Saken omhandlet en eldre modell (versjon 3) av Suno, som greide å generere nesten likelydende kopier av originallåter. Men hva skjer? Den 12. august kom nyheten om at verdens fjerde største musikkselskap BMG har inngått en global lisensavtale med Suno. Suno innfører (høyst nødvendige) begrensninger på hvor mange sanger brukerne kan laste opp på strømmetjenester, og de har i sine blogginnlegg begynt å poengtere at de vil samarbeide med bransjen og rettighetshavere.

Album

Grieg på ny igjen

Det folkemusikalske ved Edvard Grieg videreutvikles enda mer.