Brasil

Lula under press etter russisk besøk

Kraftig motbør sår tvil om Lula da Silvas «fredsklubb»-­­plan for å løse Ukraina-krigen.

PÅ RØD LØPER: Russlands utenriksminister Sergej Lavrov og Brasils Mauro Vieira. Foto: Eraldo Peres, AP/NTBPÅ RØD LØPER: Russlands utenriksminister Sergej Lavrov og Brasils Mauro Vieira. Foto: Eraldo Peres, AP/NTB

Brasil har blitt møtt med sterke reaksjoner fra Ukraina og USA etter at president Lula da Silva sa at Kyiv hadde et ansvar for krigen og beskyldte USA for å ha egget til krig. USA og EU «må begynne å snakke om fred», sa Lula under et besøk i Beijing i Kina i forrige uke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Spania

Spanias liberale innvand­rings­po­li­tikk, Vest-Sahara, Israel og USA. Teorier om årsaken florerer etter at 60.000 migranter krysset grensa fra Marokko til Spania.

Krigen i Ukraina

Nærmere 27.000 ikke-russere har blitt rekruttert til Russlands front i Ukraina, noen med løfte om en vanlig jobb. Mange kommer aldri hjem igjen.

Sudan

Vestens økonomiske interesser i De forente arabiske emirater har bidratt til å holde borger­krigen i Sudan i gang, ifølge utvik­lings­forsker Gunnar Sørbø.