Analyse

Amerikansk forfall i tall

USAs relative nedgang slår ut på FNs statistikker – også sammenliknet med andre land.

FATTIG: Innbyggertallet i bilbyen Detroit er redusert med vel to tredeler. Mange av dem som er igjen, er fattige til skinnet. Foto: J.D. Pooley, Getty Images, AFP/NTBFATTIG: Innbyggertallet i bilbyen Detroit er redusert med vel to tredeler. Mange av dem som er igjen, er fattige til skinnet. Foto: J.D. Pooley, Getty Images, AFP/NTB

En velgerundersøkelse CNN utførte i november viste at 34,4 prosent av amerikanerne er sinte – og en enda litt større andel er misfornøyde med USAs utvikling. De føler den går i feil retning.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa og iran

USA sender militærfly til Israel, samtidig som de bomber flere mål i Iran. Donald Trump vil neppe lykkes med sin strategi, mener Egypts tidligere viseuten­riks­mi­nister.

India

Flere tusen demon­stranter krever utdannings­ministerens avgang

Mexico

Mexicos president Claudia Sheinbaum er klima­fors­ker og tidligere hoved­for­fatter til FNs klimapanel. Nå vil hun åpne for fracking.