KronikkKunst

Vi trenger flere blikk

ANDRES LIV: Her fra utsmykningen på byggegjerdet rundt vestbanetomta, malt av Shwan Dler Qaradaki, som har bakgrunn som flyktning fra irakisk Kurdistan, og Johannes Høie. Foto: Cornelius PoppeANDRES LIV: Her fra utsmykningen på byggegjerdet rundt vestbanetomta, malt av Shwan Dler Qaradaki, som har bakgrunn som flyktning fra irakisk Kurdistan, og Johannes Høie. Foto: Cornelius Poppe

Unge voksne med flerkulturell bakgrunn er dårlig representert i norsk kulturliv og blant studentmassene ved kreative utdanninger, ifølge rapporten «Inkluderende kulturliv i Norden». Hva skal til for at unge voksne med flerkulturell bakgrunn skal engasjere seg i kulturlivet? Og hvilke barrierer hindrer deltakelse?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Alle snakker om guttene – men hva med jentene som faller utenfor?

Selv om første runde med grønn indu­stri­satsing gikk skeis, er behovet for omstilling større enn noen gang. Norge må ta grep om utvik­lingen.

Vi har bygget velferds­tje­nester som er avhengige av et fungerende bolig­marked. Når markedet svikter, svekkes også velferden.