IntervjuTeater

Teater sier opp skuespillerne

Etter 200 år kvitter Det Kongelige Teater i København seg med sitt faste skuespillerensemble. Nå mister de særstatusen, tror dansk teaterhistoriker.

DEN SISTE: Kirsten Olesen har vært fast ansatt ved Det Kongelige Teater i København i 43 år. Men nå har teatret besluttet å si opp sitt faste ensemble. Her er Olesen fra oppsetningen av «De urolige» ved teatret i 2021. Foto: Karoline Lieberkind/ Det Kongelige TeaterDEN SISTE: Kirsten Olesen har vært fast ansatt ved Det Kongelige Teater i København i 43 år. Men nå har teatret besluttet å si opp sitt faste ensemble. Her er Olesen fra oppsetningen av «De urolige» ved teatret i 2021. Foto: Karoline Lieberkind/ Det Kongelige Teater

«Salamimetoden,» kaller skuespiller Kirsten Olesen det som har foregått på Det Kongelige Teater i København de siste tiårene, i et intervju med danske Weekendavisen: «Man har skåret og skåret og skåret i ensemblet».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Opera

Orfeus i un­der­ver­denen

Velspela, underhaldande og heilakustisk opera i friluft, høgt til fjells og med kulturlandskapet som scenografi.

Teater

Trollet og bukkene Bruse

Artig vinkling, men ei litt for omstendeleg historie.

Teater

The Chekov

«The Chekov» minner meg på hvor mye jeg har savnet å se performanceteater.