Kriminalitet

Strid om våpenkontroll

Politiet i Oslo varsler flere våpenvisitasjoner i utsatte områder. Rødt mener det bidrar til stigmatisering.

INNAFOR: Forrige lørdag gjennomførte politiet en våpenkontroll på Tøyen T-banestasjon. Leder av Bydelsutvalget i Gamle Oslo, Emil Alnæs, mener den var innafor. INNAFOR: Forrige lørdag gjennomførte politiet en våpenkontroll på Tøyen T-banestasjon. Leder av Bydelsutvalget i Gamle Oslo, Emil Alnæs, mener den var innafor.

Tøyen og Grønland er to av seks såkalt utsatte områder i Oslo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Miljø

Halvparten av spekk­hog­gerens unger dør på grunn av miljø­gif­ter. En «cocktail» av usynlig gift er i ferd med å knekke havets tøffeste dyr.

120 personer har søkt om opp­reis­ning etter trygde­skan­dalen i 2019. Alle har fått avslag. Statens egen klagenemnd anklager nå staten for å hemme­lig­holde en rapport som kunne snudd utfallet.

Forskning

Forsvaret går sammen med sivile forskere i en ny stor­sat­sing for å undersøke hvordan klimakrisa påvirker forsvaret av Norge.