Medier

Mediene logger ikke av Tiktok

Tiktok skaper nye sikkerhetsutfordringer for mediene. Nå gjennomgår flere medier reglene sine – men et totalforbud mot appen vil neppe innføres.

Nye medievaner: Karianne Solbrække, nyhetsredaktør i TV2, mener det er vanskelig å komme utenom Tiktok i arbeidet med å nå ut til de unge med nyhetene. Men journalister som jobber med sensitiv informasjon i kanalen, bør holde seg unna appen. Foto: Marit Hommedal, NTBNye medievaner: Karianne Solbrække, nyhetsredaktør i TV2, mener det er vanskelig å komme utenom Tiktok i arbeidet med å nå ut til de unge med nyhetene. Men journalister som jobber med sensitiv informasjon i kanalen, bør holde seg unna appen. Foto: Marit Hommedal, NTB

Justis- og beredskapsdepartementet frarådet tirsdag bruk av appene Tiktok og Telegram på tjenestetelefoner og -nettbrett etter en vurdering fra Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM). Det betyr at ingen statsråder, statssekretærer eller politiske rådgivere skal ha Tiktok på jobbtelefonen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Over sofaen

I stua si kan hun betrakte Melgaard og Weidemann. Fra verandaen sin ser Unni Askeland alt.

Kulturuka

Kultur­krigen herjet på 1960-tallet også. Klimaks var utvilsomt saken om «Uten en tråd».

Bøker

Aschehoug skal selges, så årets hagefest kan fort bli den siste. Men sladder­his­to­riene vil leve videre.