IntervjuIran

Fortsetter kampen

Opprøret i Iran feirer newroz, nyttår. Klassekampen har møtt en av organisatorene.

Nyttår: Kurdere feirer newroz i opprørets tegn. Her fra Istanbul, der newroz lenge har vært en anledning for kurdere å demonstrere for likebehandling og rettigheter. Foto: Francisco Seco, AP/NTBNyttår: Kurdere feirer newroz i opprørets tegn. Her fra Istanbul, der newroz lenge har vært en anledning for kurdere å demonstrere for likebehandling og rettigheter. Foto: Francisco Seco, AP/NTB

Opprøret i Iran har nå pågått i seks måneder. Mange lurer på hvordan protestbølgen vil utvikle seg videre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Spania

Spanias liberale innvand­rings­po­li­tikk, Vest-Sahara, Israel og USA. Teorier om årsaken florerer etter at 60.000 migranter krysset grensa fra Marokko til Spania.

Krigen i ukraina

Nærmere 27.000 ikke-russere har blitt rekruttert til Russlands front i Ukraina, noen med løfte om en vanlig jobb. Mange kommer aldri hjem igjen.

Sudan

Vestens økonomiske interesser i De forente arabiske emirater har bidratt til å holde borger­krigen i Sudan i gang, ifølge utvik­lings­forsker Gunnar Sørbø.