Arbeidsliv

Utsetter pensjonsstrid

Natt til fredag ble barnehagestreiken avblåst, etter at Fagforbundet og NHO ble enige. Men pensjonsstriden er bare satt på vent.

Fornøyd: Anne Green Nilsen, forhandlingsleder for Fagforbundet, mener de kom langt med streiken. Her holder hun tale under streikemarkering på Youngstorget i Oslo. Foto: Tom Henning BratlieFornøyd: Anne Green Nilsen, forhandlingsleder for Fagforbundet, mener de kom langt med streiken. Her holder hun tale under streikemarkering på Youngstorget i Oslo. Foto: Tom Henning Bratlie

Etter å ha streiket en måned for en ny pensjonsordning la Fagforbundets medlemmer i barnehagene i NHO fra seg streikevestene fredag morgen. Hovedkravet under streiken var å få innført en såkalt hybridpensjonsordning, som mange andre private barnehager har avtale om. Det fikk de ikke, men Anne Green Nilsen, forhandlingsleder for Fagforbundet, er godt fornøyd med resultatet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Islam

Det er de som ikke snakker om problemene i muslimske miljøer, som er de virkelige fiendene, mener den tyske imamen Seyran Ates.

Økonomi

En ny strøm­pris­krise kan koste milliarder. Isak Lekve i De Facto ber poli­ti­kerne utvide norgespris-ordningen til å gjelde for kommuner og næringsliv.

Kraft

Selv om Norge skulle tråkke inn datasenter-bremsen, kan etable­ringer i nabolan­dene presse opp kraft­pri­sene, ifølge analy­ti­kere.