Arbeidsliv

Utsetter pensjonsstrid

Natt til fredag ble barnehagestreiken avblåst, etter at Fagforbundet og NHO ble enige. Men pensjonsstriden er bare satt på vent.

Fornøyd: Anne Green Nilsen, forhandlingsleder for Fagforbundet, mener de kom langt med streiken. Her holder hun tale under streikemarkering på Youngstorget i Oslo. Foto: Tom Henning BratlieFornøyd: Anne Green Nilsen, forhandlingsleder for Fagforbundet, mener de kom langt med streiken. Her holder hun tale under streikemarkering på Youngstorget i Oslo. Foto: Tom Henning Bratlie

Etter å ha streiket en måned for en ny pensjonsordning la Fagforbundets medlemmer i barnehagene i NHO fra seg streikevestene fredag morgen. Hovedkravet under streiken var å få innført en såkalt hybridpensjonsordning, som mange andre private barnehager har avtale om. Det fikk de ikke, men Anne Green Nilsen, forhandlingsleder for Fagforbundet, er godt fornøyd med resultatet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

I 2024 ba Stortinget regje­ringen om et forbud mot krypto­ut­vinning i datasentre. Det blir stadig flere krypto-datasentre, men forbudet uteblir.

Arbeidsliv

I tre år har LO i Sverige forsøkt å streike fram tariff­av­tale med Tesla. Nå gir de opp.

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.