Bøker

Ut mot politisk jødehat

Religionshistoriker Torkel Brekke mener den norske venstresida må ta et oppgjør med antisemittiske strømninger i egne rekker.

KRITISK: Religionshistoriker Torkel Brekke er aktuell med bok om antisemittisme på venstresida. Han mener temaet har fått overraskende lite oppmerksomhet i Norge. Christopher OlssønKRITISK: Religionshistoriker Torkel Brekke er aktuell med bok om antisemittisme på venstresida. Han mener temaet har fått overraskende lite oppmerksomhet i Norge. Christopher Olssøn

Negative forestillinger om jøder og jødedommen kan spores langt tilbake i europeisk historie.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Arkitektur

Gaute Brochmann henger bjella på feil katt, ifølge arki­tek­tur­his­to­riker Mari Hvattum. – Problemene vi ser på Økern og Ensjø i dag, er ikke moder­nismens skyld.

Kulturtirsdag

Også mindre steder, Norge rundt, behøver kritisk oppmerk­somhet – den anonyme arki­tek­turen som preger dem, inkludert.

Medier

Redak­tør­for­eningen vurderer en formell advarsel til Document-­re­dak­tøren. Det er en dårlig idé, mener politisk redaktør i Nettavisen Skjalg Fjellheim.