ReportasjeVi havna på …

13 er et ­ulykkelig tall

… Nasjonalmuseets paneldebatt om «Leiv Eiriksson oppdager Amerika» og de to k-ene: kolonialisme og kansellering.

OPP MED DET: Den foreløpige enden på visa om Christian Krohgs «Leiv Eiriksson oppdager Amerika» er at maleriet har fått midlertidig plass i en korridor i Nasjonalmuseets første etasje. Her ser vi bildet henges opp. Foto: Annika Byrde, NTBOPP MED DET: Den foreløpige enden på visa om Christian Krohgs «Leiv Eiriksson oppdager Amerika» er at maleriet har fått midlertidig plass i en korridor i Nasjonalmuseets første etasje. Her ser vi bildet henges opp. Foto: Annika Byrde, NTB

Enten man kaller det «stort medietrykk», som Nasjonalmuseets kommunikasjonsdirektør gjorde før debattstart, eller «heftig debatt», som museumsdirektør Karin Hindsbo kalte det i sin innledning: De siste ukene har vært masete for Nasjonalmuseet. Likevel var det rader med ledige seter da museet tirsdag kveld arrangerte debatt om Christian Krohgs maleri «Leiv Eiriksson oppdager Amerika».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturminner

Senter­par­tiet mener norske kultur­minner blir nedprio­ritert til fordel for klima- og miljø­for­mål. Nå vil de flytte forvalt­ningen av kultur­arven til Kultur­de­par­te­mentet.

Kulturuka

Litte­ra­turen har sluttet å være masse­kul­tur. Kanskje fordi vi tar på den med silke­hans­ker.

Film

Trier eller Haugerud? Vi har tvunget norske kulturfolk til å velge side.