Fokus

Jakten på ungdommen

NRKs jakt på ungdom nærmer seg parodien, men kanalen har mye å lære av egen, nyere historie.

En av NRKs virkelig store suksesshistorier er tv-serien «Skam», som ble sendt mellom 2015 og 2017. Serien henvendte seg i utgangspunktet til en svært snever målgruppe: jenter på 16 år. Statskanalen ønsket å vinne tilbake ungdommen, som over en periode hadde gått til andre medier og kanaler. «Skam» ønsket også noe mer: Serieskaper Julie Andem satte seg mål om å hjelpe tenåringene med å håndtere press og vanskelige situasjoner.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Fokus

Skal Stortinget løyve pengar til privat­skular i storbyar, men ikkje til skular i Bygde-Norge?

Det er forstem­mende for oss politikere at influenser Fetisha Williams forstår mer av det norske daglig­vare­mar­kedet enn det stortings­fler­tallet gjør

Mulig­he­tene for full seier for Ukraina og totalt nederlag for Moskva svinner. Har Zelenskyj rygg­dek­ning for å gripe sjansen?