Samferdsel

Vy vant hele Østlandet

Vy slo Flytoget i konkurransen som å kjøre alle tog på Østlandet. Regjeringen vurderer fremdeles å slå sammen selskapene.

Glad, men misfornøyd: Rolf Ringdal i Lokomotivmannsforbundet liker at Vy får eneansvar på østlandet, men mener prosessen har vært unødvendig. Her fra en politisk streik mot regjeringen i fjor. Foto: Hanne Marie Lenth SolbøGlad, men misfornøyd: Rolf Ringdal i Lokomotivmannsforbundet liker at Vy får eneansvar på østlandet, men mener prosessen har vært unødvendig. Her fra en politisk streik mot regjeringen i fjor. Foto: Hanne Marie Lenth Solbø

Siden mars i fjor har Jernbanedirektoratet forhandlet med de to statlig eide selskapene Vy og Flytoget om hvem som skal få kjøre tog på østlandet i framtida. Oppdraget ble delt i to «pakker», østlandet 1 og 2, men underveis har direktoratet også fått i oppgave å vurdere om en samlet løsning var aktuelt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Natur

Mer enn en tredel av arealet i Grane kommune er vernet. Det bør ikke kommunen tape på, mener ordfører Raymond Fagerli (Sp).

Ytre høyre

Årsaken til ytre høyre-partiet AFDs maktopp­visning viser tilbake til indu­stri­døden i Øst-Tyskland, sier Astrid Sverres­dotter Dypvik.

Kriminelle i barnevernet

En ny enhet i det statlige barne­ver­net skal ta styring over de private barne­vern­s­el­ska­pene.