Acer

Ny EU-dom gir Acer mer makt

En fersk dom i EU-domstolen gir EUs energibyrå Acer myndighet til å fatte vedtak om handel og sikkerhet. Nei til EU lover bråk.

I VEIEN: Einar Frogner, bonde og leder for Nei til EU, mener den nye EU-dommen viser at EUs energibyrå Acer hindrer Norge i å rå over egne kraftressurser. Foto: Fartein RudjordI VEIEN: Einar Frogner, bonde og leder for Nei til EU, mener den nye EU-dommen viser at EUs energibyrå Acer hindrer Norge i å rå over egne kraftressurser. Foto: Fartein Rudjord

En ny dom i EU kan blåse nytt liv i den betente striden om EUs energibyrå Acer. EU-domstolen har nå slått fast at Acer har myndighet til å bestemme medlemslandenes energipolitikk i grenseoverskridende spørsmål.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

17. mai

LO-nestor Peggy Hessen Følsvik henter inspi­rasjon fra gamle helter.

17. mai

Grunn­leg­gende lover er under kritisk press i USA. Vi må passe på den demo­kra­tiske motstands­krafta i Norge, mener Bård Frydenlund.

Landbruk

Faren har bedt Vebjørn (18) tenka seg godt om før han tar over fami­lie­garden.