Kulturrådet

Ber kultur­mi­nis­teren rydde opp

Høyres Tage Pettersen frykter konsekvensene av at Kulturrådet blir mindre synlige.

Bekymret: 1. januar endret Norsk Kulturrådet navn til Kulturdirektoratet. Stortingsrepresentant Tage Pettersen i Høyre mener det er viktig rådskollegiet Kulturrådet ikke blir mindre synlige som følge av navneendringen. FOTO: Stian Lysberg Solum, NTBBekymret: 1. januar endret Norsk Kulturrådet navn til Kulturdirektoratet. Stortingsrepresentant Tage Pettersen i Høyre mener det er viktig rådskollegiet Kulturrådet ikke blir mindre synlige som følge av navneendringen. FOTO: Stian Lysberg Solum, NTB

I mandagens Klassekampen uttrykte Kunstnernettverket, som representerer 19 kunstnerorganisasjoner i Norge, bekymring over situasjonen i Kulturrådet. De mener rådskollegiet, Kulturrådet, som deler ut penger til kunst og kultur, er blitt usynliggjort etter at Kulturrådet 1. januar byttet navn til Kulturdirektoratet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

For 30 år siden forutså han virke­lig­hets­bølgen i kunst og litteratur. Nå er det utopiens tur til å få en renessanse, spår Hal Foster.

Hl-senteret

Et inter­na­sjonalt nettverk av folke­mord­fors­kere kaller utvik­lingen ved HL-senteret «dypt urovek­kende».

Medier

Den KI-baserte nyhets­avisa Y ble lansert tirsdag. Nå vil redaktøren ha presse­støt­te.