Klima

– Vi må forske raskere

Klimaendringene i Arktis går så fort at forskerne ikke klarer å holde tritt. Forskerveteran maner til samarbeid på den nordlige halvkule.

ISTID: Med ujevne mellomrom løsner enorme isblokker fra Grønlandsisen og smelter i havet. Både vannstand, klima og biologi påvirkes. Foto: Ole Magnus RappISTID: Med ujevne mellomrom løsner enorme isblokker fra Grønlandsisen og smelter i havet. Både vannstand, klima og biologi påvirkes. Foto: Ole Magnus Rapp

At Spania nå opplever tørke og snø om vinteren, kan skyldes at vinden i nord har endret seg. Et enda større problem som vil ramme mange land, er at isen på Grønland smelter svært raskt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjeføkonom i KS Torbjørn Eika mener høy rente er mer skadelig for norsk økonomi enn prisstig­ningen vi har nå.

Russergrensa

Norges yngste grense har rund bursdag i dag. Histo­rie­pro­fessor Kari Aga Myklebost advarer mot å la Russland bruke dagen til propa­ganda­formål.

Trygdeskandalen

Nå skal det avgjøres om det blir flertall på Stortinget for å kreve åpenhet om hemme­lig­holdt trygde­rap­port. Frp går ut mot Ap og Høyre.