Klima

– Vi må forske raskere

Klimaendringene i Arktis går så fort at forskerne ikke klarer å holde tritt. Forskerveteran maner til samarbeid på den nordlige halvkule.

ISTID: Med ujevne mellomrom løsner enorme isblokker fra Grønlandsisen og smelter i havet. Både vannstand, klima og biologi påvirkes. Foto: Ole Magnus RappISTID: Med ujevne mellomrom løsner enorme isblokker fra Grønlandsisen og smelter i havet. Både vannstand, klima og biologi påvirkes. Foto: Ole Magnus Rapp

At Spania nå opplever tørke og snø om vinteren, kan skyldes at vinden i nord har endret seg. Et enda større problem som vil ramme mange land, er at isen på Grønland smelter svært raskt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Budsjett

Nok en gang tar folk i Søndre Nordstrand til gatene for å demon­strere mot kutt i bydels­bud­sjettet.

Kirke

Noen i Kautokeino holder seg unna gudstje­nes­tene til Jill Sæterbø Kjølaas fordi hun er kvinne. Andre tar turen for første gang av samme grunn.

Ukraina

Norges mål er at 100.000 ukrainske flykt­nin­ger skal returnere hjem ved krigens slutt. Det er vanskelig å se for seg, ifølge forsker og Ukraina-­ekspert Jørn Holm-Hansen.