Klima

– Vi må forske raskere

Klimaendringene i Arktis går så fort at forskerne ikke klarer å holde tritt. Forskerveteran maner til samarbeid på den nordlige halvkule.

ISTID: Med ujevne mellomrom løsner enorme isblokker fra Grønlandsisen og smelter i havet. Både vannstand, klima og biologi påvirkes. Foto: Ole Magnus RappISTID: Med ujevne mellomrom løsner enorme isblokker fra Grønlandsisen og smelter i havet. Både vannstand, klima og biologi påvirkes. Foto: Ole Magnus Rapp

At Spania nå opplever tørke og snø om vinteren, kan skyldes at vinden i nord har endret seg. Et enda større problem som vil ramme mange land, er at isen på Grønland smelter svært raskt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Natur

Økt press på reindrifta øker mengden rein­gjer­der. De som bygger rein­gjer­der, må ta hensyn til fuglenes måte å fly på, sier pensjonist og forsker Kjetil Bevanger.

Politikk

Regje­ringen vil fjerne overgangs­stø­naden. Det kan gjøre det vanske­li­gere for kvinner i voldelige relasjoner å bryte ut, advarer Sani­tets­kvin­nene og Krise­sen­ter­sek­re­ta­riatet.

2025

Nyhets­re­daktør Lars Vegstein oppsum­merer det politiske året: «Venstre­sida var dømt til å tape. Men miraklenes tid var ikke over.»