Akademia

Ekspe­ri­men­terte med radikale ideer

I USA er en utstilling om den sovjetiske skolen Vkhutemas blitt stengt. Men ifølge arkitekturhistoriker Victoria Bugge Øye er ikke skolens idégrunnlag forenlig med dagens russiske regime.

RADIKAL: Den sovjetiske kunstskolen Vkhutemas oppfordret til kreativ og kritisk tekning, og den har levert viktige bidrag til den modernistiske arkitekturhistorien, ifølge kurator Victoria Bugge Øye ved Nasjonalmuseet i Oslo. Her fra Georgii Krutikovs «The Flying City». FOTO: NTBRADIKAL: Den sovjetiske kunstskolen Vkhutemas oppfordret til kreativ og kritisk tekning, og den har levert viktige bidrag til den modernistiske arkitekturhistorien, ifølge kurator Victoria Bugge Øye ved Nasjonalmuseet i Oslo. Her fra Georgii Krutikovs «The Flying City». FOTO: NTB

De siste ukene har det pågått en opphetet debatt i USA om en utstilling med russisk arkitektur ved kunst- og arkitekturhøyskolen The Cooper Union i New York.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

I cannes

Filmska­paren Cristian Mungiu er ikkje ute etter Noreg eller barne­ver­net. Det er kultur­krigen han vil ha ein slutt på.

Kommentar

Russland og Ukraina, Israel og Palestina: Kriger langt unna preger årets omstridte Vene­zia­bien­nale enten arran­ge­mentet vil eller ei.

På tampen

Canal Plus’ ute­sten­ging av 600 franske filmkunst­nere gir ny tro på oppropets kraft.