Akademia

Ekspe­ri­men­terte med radikale ideer

I USA er en utstilling om den sovjetiske skolen Vkhutemas blitt stengt. Men ifølge arkitekturhistoriker Victoria Bugge Øye er ikke skolens idégrunnlag forenlig med dagens russiske regime.

RADIKAL: Den sovjetiske kunstskolen Vkhutemas oppfordret til kreativ og kritisk tekning, og den har levert viktige bidrag til den modernistiske arkitekturhistorien, ifølge kurator Victoria Bugge Øye ved Nasjonalmuseet i Oslo. Her fra Georgii Krutikovs «The Flying City». FOTO: NTBRADIKAL: Den sovjetiske kunstskolen Vkhutemas oppfordret til kreativ og kritisk tekning, og den har levert viktige bidrag til den modernistiske arkitekturhistorien, ifølge kurator Victoria Bugge Øye ved Nasjonalmuseet i Oslo. Her fra Georgii Krutikovs «The Flying City». FOTO: NTB

De siste ukene har det pågått en opphetet debatt i USA om en utstilling med russisk arkitektur ved kunst- og arkitekturhøyskolen The Cooper Union i New York.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

Etter at han tømte moras hus i Wisconsin, fant John Erik Riley en ikke-framkalt filmrull. Det ble starten på en reise gjennom flere mørklagte rom.

Natur

Villrein, klima­end­ringer og hytte­ut­bygging truer påske­ski­turen. Vi spurte Stein P. Aasheim til råds.

Design

Lang­sla­gets VM-drakter slaktes og hylles for sitt viking-preg. Men fotball­his­to­rien viser at Norge langt fra er aleine om å spille på nasjonale symboler.