IntervjuPalestina

Mandat i motvind

Francesca Albanese kan bli den fjerde FN-­spesialrapportøren for menneskerettigheter som ikke får innreisetillatelse til Palestina.

Bekymret: Francesca Albanese kjenner situasjonen i de okkuperte palestinske områdene svært godt. Men etter at hun i fjor vår overtok som FNs spesialrapportør for menneskerettighetssituasjonen i Palestina, har det vært vanskelig å få innreisetillatelse dit fra Israel. Bekymret: Francesca Albanese kjenner situasjonen i de okkuperte palestinske områdene svært godt. Men etter at hun i fjor vår overtok som FNs spesialrapportør for menneskerettighetssituasjonen i Palestina, har det vært vanskelig å få innreisetillatelse dit fra Israel.

Mandatet for FNs spesialrapportør for menneskerettighetssituasjonen i de okkuperte palestinske områdene ble vedtatt i 1993. Samme år ble den første rapportøren utnevnt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Brasil

Urfol­ks­mi­nister Sônia Guajajara og Brasils urfolk har en plan for å redde demo­kra­tiet i høstens skjebne­valg.

Usa

Både Bernie Sanders og Steve Bannon er redde for kunstig intel­li­gens. Men løsningene deres er helt ulike.

Sverige

Høyresida grøsser over Vänster­par­tiets kraftige vekst i Sveriges «utsatte områder».