IntervjuPalestina

Mandat i motvind

Francesca Albanese kan bli den fjerde FN-­spesialrapportøren for menneskerettigheter som ikke får innreisetillatelse til Palestina.

Bekymret: Francesca Albanese kjenner situasjonen i de okkuperte palestinske områdene svært godt. Men etter at hun i fjor vår overtok som FNs spesialrapportør for menneskerettighetssituasjonen i Palestina, har det vært vanskelig å få innreisetillatelse dit fra Israel. Bekymret: Francesca Albanese kjenner situasjonen i de okkuperte palestinske områdene svært godt. Men etter at hun i fjor vår overtok som FNs spesialrapportør for menneskerettighetssituasjonen i Palestina, har det vært vanskelig å få innreisetillatelse dit fra Israel.

Mandatet for FNs spesialrapportør for menneskerettighetssituasjonen i de okkuperte palestinske områdene ble vedtatt i 1993. Samme år ble den første rapportøren utnevnt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Argentina

Tusenvis raser mot president Javier Mileis lovforslag som vil gjøre det enklere for uten­lands­ke investorer å kjøpe argentinsk land – og åpne for brann som virke­mid­del for eien­doms­spe­ku­la­sjon.

Usa

Kilder sier til Reuters at USA har brukt opp «så å si hele» lageret av langt­rek­kende presi­sjons­mis­siler under krigen i Iran.

Analyse

USAs grå eminense i Venezuela er ute av bildet, men spørs­må­lene om makta han utøvde, blir bare flere.