Sting på sting

FEIRING: Hverdagsdrakten til Maja Kristine Jåma er en moderne sammenføyning. Det rutete halsstykket er fra morstraktene, blåbærstoffet og fargene på båndene har hun valgt selv. FEIRING: Hverdagsdrakten til Maja Kristine Jåma er en moderne sammenføyning. Det rutete halsstykket er fra morstraktene, blåbærstoffet og fargene på båndene har hun valgt selv.

På sørsamisk heter kofte «gapta». Det er det første ordet Maja Kristine Jåma lærer oss. Gaptaen er sydd av tanta, muahra, og er såpass behagelig at det går an å slenge den på seg over en underkjole av tynn ull. Kofta er som en hverdagsrustning. Med den på er hun kledd til å representere, som en av fem i Sametingets regjering.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Portrett

Siden 1988 har Tor Karseth skrevet 80 musikalske forestil­linger

Carl Frode Tiller er barn av «gjør-det-sjøl-ideo­lo­gien»

Kenneth Edward Brophy gjekk i det første pridetoget i Bergen på 1970-talet og sat med Kim Friele på galleriet på Stortinget då homofor­bodet blei skrota.