Anmeldelse

Inn i fars liv

Jonny Halberg har skrevet en god roman som tynges av sine egne motiver.

VELBRUKT: Ødipus og sfinxen, malt av Jean Auguste Domonique Ingres i 1808. ILLUSTRASJON: WIKIMEDIA COMMONSVELBRUKT: Ødipus og sfinxen, malt av Jean Auguste Domonique Ingres i 1808. ILLUSTRASJON: WIKIMEDIA COMMONS

Jonny Halberg

Johannes’ åpenbaring

Roman

Kolon forlag 2023, 238 sider

Odysseen er forbilledlig – både reisefortelling og familiefortelling i ett. Den legger grunnlaget for bortimot all seinere litteratur, som i overveldende grad handler om oppbrudd og reise, eller graving i familiens liv; ytre og indre ekskursjoner i menneskets tilværelse. Uten å sammenligne Jonny Halberg og Homer mer, er «Johannes’ åpenbaring» både historien om en tilbakevending og en utgravning av familiens hemmeligheter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Blad, blad, blad

Hva rører seg i rørsla?

Intervju

Erlend O. Nødtvedt har brukt ei reinare romanform for å drama­ti­sere klasse­kam­pen i Bergen anno 1920. Ikkje eingong Lilli Bendriss har fått plass.

Nordisk råd

Når tårene brenner bak øyelokkene og hårene reiser seg på armene, da vet du at det er poesi.