Havbruk

Opnar for fiskehandel

Høyre er nøgd med at regjeringa går bort frå normpris som grunnlag for lakseskatt. Partiet meiner likevel langt fleire endringar må til før Høgre kan støtte nokon lakseskatt.

TIL TORGS: Høgres finanspolitiske talsperson Helge Orten seier Høgre kan vere med på å få i havn ein grunnrenteskatt på havbruk i Stortinget. Foto: Stian Lysberg Solum, NTBTIL TORGS: Høgres finanspolitiske talsperson Helge Orten seier Høgre kan vere med på å få i havn ein grunnrenteskatt på havbruk i Stortinget. Foto: Stian Lysberg Solum, NTB

Havbruksnæringa har vore i harnisk over den nye lakseskatten, og dei har særleg protestert på at skatten skal vere basert på kva laksen kostar på den amerikanske børsen Nasdaq.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Noreg og usa

Utanriks­ko­mi­teen på Stortinget er på tur i USA. Første stopp er Palantir, Open AI og andre tekno­logi­gi­gantar med nære band til Donald Trump.

Usa

Norge sier nei til å være med på Trumps foreslåtte fredsråd.

Eu

Trygve Slagsvold Vedum åtvarar Noreg mot å ta drastiske val berre fordi den vesle eksporten til USA er truga.