Havbruk

Opnar for fiskehandel

Høyre er nøgd med at regjeringa går bort frå normpris som grunnlag for lakseskatt. Partiet meiner likevel langt fleire endringar må til før Høgre kan støtte nokon lakseskatt.

TIL TORGS: Høgres finanspolitiske talsperson Helge Orten seier Høgre kan vere med på å få i havn ein grunnrenteskatt på havbruk i Stortinget. Foto: Stian Lysberg Solum, NTBTIL TORGS: Høgres finanspolitiske talsperson Helge Orten seier Høgre kan vere med på å få i havn ein grunnrenteskatt på havbruk i Stortinget. Foto: Stian Lysberg Solum, NTB

Havbruksnæringa har vore i harnisk over den nye lakseskatten, og dei har særleg protestert på at skatten skal vere basert på kva laksen kostar på den amerikanske børsen Nasdaq.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Høyre

Påtrop­pende byråds­leder Chris Jørgen Rødland vil få Høyres bergens­po­litikk til å skinne. Men i skyggene truer Frp-spøkelset.

Skattekommisjonen

Christen Sveaas kan få 29 millioner igjen: Så mye sparer de rike

Skattekommisjonen

Raser mot Stolten­bergs kommisjon: – Ikke de rike det er synd på