Ukraina

Presset øker på Berlin

Nato vil krysse tidligere «rød linje», men sliter med å holde takta.

Panzer: Den tyske våpenprodusenten Rheinmetall har fått mye blest rundt stridsvognen Leopard 2 og reklamerer i hjembyen Düsseldorf. Foto: Martin Meissner, AP/NTBPanzer: Den tyske våpenprodusenten Rheinmetall har fått mye blest rundt stridsvognen Leopard 2 og reklamerer i hjembyen Düsseldorf. Foto: Martin Meissner, AP/NTB

Tyskland står under massivt press fra Polen, Baltikum og Storbritannia, «østfronten» i Nato. I går bekreftet Polens forsvarsminister Mariusz Błaszczak at de har søkt Berlin om å få levere stridsvogner av typen Leopard 2 til Ukraina. Statsminister Mateusz Morawiecki meldte i helga at de vil levere uten tysk samtykke om de får andre med seg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Argentina

Argentinas president Javier Milei har endret mening om Falklands­øyene. Han danser etter Trumps pipe, mener veteran.

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.

Iran

Iran-krigen skulle inn i en mer lavmælt, økonomisk fase. I stedet har den militært blusset opp igjen – to måneder før valget i USA.